Browar stu Mostów ART+16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro

Kolejne piwo na azocie od Browaru Stu Mostów.

„ART+16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro

Tradycyjne piwo z wysp ożywione dodatkiem wyśmienitych borówek słodkiej odmiany Rubel

Styl

Foreign Extra Stout – styl pochodzący z przełomu XVIII i XIXw. z Wielkiej Brytanii, początkowo warzony był na rynki tropikalne. Z tego względu charakteryzuje się wyższą zawartością alkoholu. Zaś zastosowanie niewielkiej ilości chmielu, zazwyczaj tylko na goryczkę, uwydatnia smaki i aromaty słodowe, szczególnie te pochodzące od słodów karmelowych i jęczmienia palonego.

Słody/ekstrakt/zasyp:

Kompozycja wybranych słodów karmelowych i palonych nadaje złożonego i intensywnego charakteru Stouta. Klasycznym dodatkiem do stylu jest niesłodowany jęczmień palony, dzięki któremu odnajdziemy aromaty gorzkiej czekolady, kawy zbożowej, lekką kwasowość oraz nuty palone, a nawet popiołowe.

Chmiele:

Użyliśmy chmiel Magnum – goryczkowy i tradycyjny chmiel, który idealnie balansuje słodycz tęższego Stouta, pochodzącą od zastosowanych słodów oraz przede wszystkim od wyjątkowej odmiany borówki Rubel, charakteryzującej się wysoką słodyczą i niską cierpkością.

Dodatki:

Do podstawowej wersji Foreign Extra Stout dodaliśmy naturalnego 100% przecieru borówkowego odmiany Rubel dostarczonego przez Polish Berry Cooperative. Dzięki schłodzeniu zaraz po zbiorze owoce są maksymalnie świeże, pomimo środka zimy! Rewolucja, dzięki której piwo z dodatkiem soczystych owoców możemy warzyć przez cały rok. Przecier składa się z całych owoców – nawet skórki czy pestek. Tylko w taki sposób można uzyskać z owoców to co najwartościowsze – wraz z barwą, smakiem i aromatem, który wydobywamy przy użyciu HopGun’a – urządzenia do ekstrakcji w przepływie.

Nasycanie azotem:

Nasycanie piwa azotem, zamiast dwutlenkiem węgla, ma na celu zwiększenie jego pijalności oraz zmianę tekstury na aksamitną.
Rozpuszczalność azotu w cieczach jest kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż dwutlenku węgla. Używamy specjalnej technologii aby rozpuścić jak najwięcej azotu w piwie, ale tuż po otwarciu i gwałtownym przelaniu piwa do szklanki, azot stara się jak najszybciej z niego uciec. W tym czasie tworzy niezliczoną ilość bardzo małych pęcherzyków, które tworzą tzw. efekt kaskadowy. Po chwili azot
kieruje się ku górze, spieniając białka rozpuszczone w piwie. W tym procesie generuje się przepiękna, drobnopęcherzykowa, kremowa i trwała piana, nie osiągalna przy piwie nasycanym dwutlenkiem węgla.

Aby w pełni cieszyć się piwem nasycanym azotem, właściwie je serwuj:

  • piwo schłodź do temperatury <7 ⁰C, nie wstrząsaj nim,
  • gwałtownie otwórz butelkę i nalej piwo do szklaki, odwracając butelkę pionowo,
  • ciesz się widokiem efektu kaskadowego, budującego piękną czapę drobnopęcherzykowej piany!”